Güney Kore‘nin bağrından kopup Zeytinburnu‘nuna gelen, namı diğer ” Zeytinburnu Çocuğu”  Isaac “highkoreangg” Kim‘e bizle röportaj yaptığı için teşekkür ederiz.

isaac highkoreangg kim

League Of Legends’a ne zaman ve nasıl başladın ?

1. Sezondan beri varım. Ondan öncede Dota oynuyordum. Sonra LoL çıktı, herkes yeni oyun felan dedi. Başlarda pek zevk almadım. Çünkü bütün MOBA oyunlarının başı sıkıcıdır. MOBA oyunları öğrendikten sonra zevkli fakat öğrenme aşaması uzun.

Türkiye Sunucusunun en büyük eksikliği nedir ?

Bence eksiklik yok. En büyük şey görüyorsun banlama yok. Tribünal sistemi gelişmedi. Ama Tribünal sistemi Türkiye Sunucusunda yapamazlar. Çünkü oyuncuların %70’i küfrediyor. Hemde baya bi küfrediyorlar. Şimdi onların hepsi ban yerse, oynayamıycaklar. Riot Games para kazanamıyacak. Ama Batı Avrupa Sunucusunda öyle bir sorun yok. Çünkü çok fazla insan var. İleriki zamanlarda yavaşça bunu ekliyecekki çocuklar öğrenicek.

Yayıncılığa ne zaman ve nasıl başladın ?

Yaz mevsiminin haziran ayında. Yayıncı tanıdıklarım vardı. Yayıncılık yaparsan iş yaparsın dediler. Öyle başladık. Sonuçta bende biliyordum kendi potansiyelimi.

Yayıncılık hakkında düşüncelerin neler ?

Eğlenceli bir meslek. Yani sonuçta çoğu insan eğlence başlığı altında yapıyor. Fakat belli seviyelere ulaşanlar para da kazanıyor. Meslek olarak görüyor. Ne kadar çok uğraşmana bağlı. Normalde basit yayıncı eğlencesine yapar. Yani sonuçta biz para da kazanıyoruz. Bir hedef var. Amaç var. İzleyici kitlesi nedir ? onlara ne sunabiliriz diye baya düşünüyorsun. Çoğu yayıncı düşünür. Bi işi yapıcaksan en iyi şekilde yapıcaksın.

Türk yayıncılarla yabancı yayıncılar arasındaki farklar neler ?

Türk yayıncılarda Drama var. Yabancılarda pek yok. Drama derken, tartışma olsun vs. Yabancılarda olmadı. Türkiye’nin büyük bi izleci kitlesi var yalan yok. Fakat Türkiye de tek bir oyun merakı var. E-Spor LoL ile gelişti. Zamanla daha da gelişecektir.

Yayıncılığın sevmediğin özellikleri neler ?

Yani nefret var. Sövmeler. Çoluk çocuk nedesizce ilgi için küfür ediyor. Onun değişmesi lazım. Çocuk zevkine yapıyor  fakat yaptığı yanlış.

Yayıncılağa yeni başlayanlara önerilerin nelerdir ?

Kitlesini bilsin. Bütün yayıncılara baksın. Üst seviyelere baksın. Neden izleniyor ? Özellikleri neler ? . Sonuçta yayıncının izlenebilmesi için bi özelliği olması gerekir.

Yayınlarda kullandığın ”Löpçik” kelimesinin anlamı nedir ?

Tuna abi yayınlarında çikilop diyor. Löpçikte, çikilopun tersi. Kulağa güzel geliyor. Tuna abiden baya şeyler örnek aldım.

Not: Röportajda yardımları dokunan Aykut Piroğlu’na teşekkürlerimizi iletiriz.

Bir Yanıt

Yorum Yaz

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.